Vysílací studio: 48 512 12 12
Dopravní linka: 800 900 952
PAVOL HABERA - Je to vo  hviezdach
Playlist
PAVOL HABERA
Je to vo hviezdach
Právě vysílá:
Leona Gyöngyösi
Vaše středa

Pohádku Největší dar rozbalí diváci na letošní advent

Pohádku Největší dar rozbalí diváci na letošní advent
Datum: 27. 10. 2022
Autor: Michal Merenda

Prastaří slovanští bohové zamíří do kin 1. prosince

 Nová filmová pohádka Největší dar bude mít v českých kinech premiéru letos 1. prosince, v předvánoční době mezi první a druhou adventní nedělí. Tvůrci nyní v oficiální upoutávce na film představují první záběry z filmu a také plakát.

V pohádce Největší dar se snoubí svět starých slovanských bohů a bohyní s životem svérázných obyvatel malé valašské vísky. Bohyně zimy Morena najde způsob, jak se vyhnout tomu, aby na zem přišlo jaro. Bohyně jara Vesna musí proto spojit své síly s obyčejnými lidmi, se svými sestrami i dalšími bohy, aby země přecijen rozkvetla, jak má a jak potřebuje.

 

V hlavních rolích se představí Sabina Rojková, Zuzana Slavíková, Boleslav Polívka, Jiří Dvořák, Petr Vančura nebo Radek Melša. Film vznikl pod taktovkou režisérského dua Daria Hrubá a Marta Gerlíková Santovjáková. „Je to doslova a do písmene božská pohádka a my doufáme, že děti ji ohodnotí jako „fakt boží“, “ doufá jedna z režisérek Marta Gerlíková Santovjáková.

Film se natáčel na Moravě a na Valašsku, v dalších rolích se představí Anna Polívková, Chantal Poullain, Pavel Nový, Petr Čtvrtníček, Martin Stránský nebo Radim Fiala.

 

Na pohádce spolupracoval také držitel několika Andělů a cen Jantar a Žebřík – nedávno zesnulý David Stypka, jehož hudba a tři nové písně včetně duetu s Ewou Farnou Největší dar obohatily. Pohádka je tak věnována jeho památce.

 

 

 Téma pohanských bohů je krásné. Hned mě zaujalo. Je to pohádka a české pohádky jsou povedené. Je to kus našeho národního bohatství, ““ prohlásil Boleslav Polívka.

Bylo mi ctí a hasičským majálesem. Splnilo se mi přání hrát ve valašském filmu, dokonce je to pohádka a ještě k tomu hraju Radegasta, “ říká s úsměvem Pavel Nový.

„Největší dar je pro mne velkým snem. Valašsko a jeho historie jsou mou srdcovou záležitostí a věřím, že práce všech lidí, kteří se na pohádce podíleli, bude nakonec odměněna smíchem a radostí v sálech kin. Úsměv je totiž jeden z největších darů naší pohádky. Je třeba jej stále rozdávat, o to víc v dnešní složité době, ” říká spolurežisérka Marta Gerlíková Santovjáková.

“Pohádka Největší dar má nejen skvělé herecké obsazení, ale především hluboký a silný příběh, jehož hrdiny jsou pohanští bohové a svérázní obyvatelé malé valašské vísky. A jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé do života bohům? Budou k vítězství dobra nad zlem stačit božská kouzla, nebo bude potřeba něco navíc? Pohádka ale nabídne i odpověď na to, co je vlastně ten NEJVĚTŠÍ DAR, na který ani Moreniny čáry nestačí, “ dodává spolurežisérka Daria Hrubá.  

Film byl podpořen Moravskoslezským krajem, Zlínským krajem, Olomouckým krajem a Jihomoravským filmovým nadačním fondem.

 

O FILMU

V dávných dobách spolu žili bohové a smrtelníci v dokonalé harmonii. Nejvyšší bůh Svarožic dohlížel na pořádek a kontroloval, aby si bohyně jara, léta, podzimu a zimy pravidelně střídaly žezlo. Jenže Morena, bohyně zimy, chce vládnout věčně a svrhne na lidský svět krutou zimu. Bohové a smrtelníci se musí spojit a společně zamezit Morenině řádění