Vysílací studio: 48 512 12 12
Dopravní linka: 800 900 952
CALVIN HARRIS & ELLIE GOULDING - I Need Your Love
Playlist
CALVIN HARRIS & ELLIE GOULDING
I Need Your Love
Právě vysílá:
Hitrádio Contact
Rádio, které hraje...

KONEC S ČESKOU REPUBLIKOU, na sportovních dresech bude CZECHIA

KONEC S ČESKOU REPUBLIKOU, na sportovních dresech bude CZECHIA
Datum: 2. 11. 2022
Autor: Michal Merenda

Česká republika bude nově na sportovní scéně vystupovat pod jednoslovným názvem Czechia (Česko). Český olympijský výbor (ČOV) požádá Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby nový název zapsal do mezinárodní sportovní databáze. Tam nahradí dosud užívané pojmenování Czech Republic.

Tento krok dnes schválil výkonný výbor ČOV. Na dubnové konferenci postupný přechod na jednoslovný název podpořili funkcionáři z různých sportovních svazů. Například basketbal, hokej a fotbal už začaly jednoslovný název Česko používat.

Prosazuje se také v diplomacii. "Navazujeme na postup ministerstva zahraničí, které tuto změnu provedlo již na půdě OSN či NATO. Tento název přijala na mezinárodní úrovni přirozeně i řada dalších organizací a je to logické vyústění i ve sportu. V našem případě se pro tuto změnu vyslovila naprostá většina olympijských sportů," uvedl v tiskové zprávě Roman Kumpošt, místopředseda ČOV pro mezinárodní vztahy.

Změna názvu v databázi, z níž se vychází při tvorbě sportovních výsledků, by neměla trvat dlouho. "Jedná se o formální krok, který je možné realizovat během pár týdnů," dodal Kumpošt.

Pod názvem Česko, případně jeho anglickým ekvivalentem Czechia, by mohla česká výprava vystupovat už na OH 2024 v Paříži. Změna názvu ale pro sportovní svazy přináší také náklady na nové vybavení pro národní týmy napříč věkovými kategoriemi. Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser v dubnu počítal s dvouletým přechodným obdobím. Napříč sportovním prostředím by podle jeho tehdejšího vyjádření mohl jednoslovný název národních týmů začít fungovat v olympijském cyklu mezi Paříží 2024 a Los Angeles 2028.